ДП «Славутське лісове господарство» з метою поліпшення санітарного стану лісів в ПЗФ на 2021 рік із дотриманням діючих Санітарних правил в лісах України проведенно поточне лісопатологічне обстеження (акт від 13.10.2020 року, площа обстеження – 18,5 га) та погоджено перелік заходів у межах територій об»єктів прироно-заповідного фонду місцевого значення Хмельницької області, а саме:
- лісового заказника місцевого значенн «Праліс»;
- ботанічного заказника місцевого значення «Дорогоща»;
В грудні 2020 року проведено лісопатологічне обстеження на загальній площі 529,0 га по лісництвах ДП «Славутське лісове господарство», на якій виявлено сильно вражені дерева шкідниками, а саме короїдом верхівковим та короїдом типографом, насадження на даній площі вимагають термінового проведення санітарно-оздоровчих заходів – проведення рубки санітарно вибіркової. Акт від 11.12.2020 року
В липні 2020 року із дотриманням діючих Санітарних правил в лісах України, після закінчення періоду «тиші», у відповідності до наказу по ДП «Славутське лісове господарство» створеною комісією із залученням представників громадськості, спеціаліста відділу лісового та мисливського господарства Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Клока Є.А., провідного інженера лісопатолога ДСЛП „Вінницялісозахист” Юр»єва А.А, голів ОТГ Славутського районів було проведено обстеження лісових насаджень що належать ДП „Славутське ЛГ”, на предмет їх лісопатологічного стану та доцільності призначення їх в санітарне рубання суцільне.
В ході проведеного обстеження встановлено, причиною розладнання даних насаджень являється дія комплексу еколого кліматичних факторів, в тому числі вітровалу бурелому на тлі яких утворились сприятливі умови для виникнення небезпечного осередку стовбурових шкідників. З метою локалізації осередків шкідників та хвороб та згідно пункту 27 Санітарних правил в лісах України (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016р. № 756) комісія вважає за доцільне провести в даних кварталах санітарне рубання суцільне на загальній площі 2,5 га. із запасом 342 м3, в т.ч. ліквідного - 278 м3. Затримка з рубкою може призвести до зниження товарності деревостанів і виникнення небезпечних осередків стовбурних шкідників.
По результатах проведеного обстеження складено акт від 31.07.2020 року.
Проведено лісопатологічне обстеження на загальній площі 37,8 га по лісництвах ДП «Славутське лісове господарство», при обстеженні встановлено, в результаті стихійного природного явища буревію на території спостерігається розладнання насадження під дією сильних шквальних поривчастих вітрів. Вражені деревостани ослаблені еклого-кліматичними факторами, на тлі яких спостерігається враження древ хворобами та шкідниками лісу, що призвело до зменшення стійкості до природних катаклізмів, сильних поривчастих вітрів, буревіїв та спричинило вітровал дерев Яле, Сз, Яз, Бп, а також в невеликій кількості дерев Дз, Влч та інших лісоутворюючих порід. Дерева пошкоджені вітровалом-буреломомом на площі розміщенні поодиноко та групами по 2-5 дерев, ступінь враження слабкого, в окремих випадках середнього, ступеня. Насадження вимагає термінового проведення відповідних санітарно – оздоровчих заходів (СРВ).
Акт від 31.07.2020 року.
Лісовою охороною за шість місяців поточного року проведено 541 рей по виявленню лісопорушників, в т.ч. спільнх з ВНП - 72 виявлено – 9 (дев»ять) випадків лісопорушень, а саме:
згідно статті 65 КУпАП незаконна порубка лісу – 4 (чотири) випадки;
притягнуто – 2 (дві) особи до кримінальної відповідальності за ст. 185 ч.1 КК України (крадіжка Крупецьке л-во лісоматеріалів та Жуківське л-во декоративні насадження);
по 3 трьох випадках незаконних рубок, правопорушники невстановлені, матеріали за ст. 246 КК України направлено до Славутського ВНП.
Сума збитків заподіяних внаслідок порушень лісового законодавства по 9 (дев»яти) випадках складає – 91717 тис.грн. 60 коп., об’єм зрізаної деревини складає – 13,08 куб.м..
Матеріали справ за ч.1 ст.185 КК України розглянуто судами, осіб що скоїли правопорушення визнано винними та призначено їм покарання у вигляді штрафу по 850 грн.
Встановлено наглядної агітації на протипожежну тематику – 60 шт.,
перекрито позапланових доріг шляхом встановлення шлагбаумів та шляхом перекопування – 115 шт., проведено спільних рейдів по виявленню порушників Правил пожежної безпеки в лісах – 32 шт., злісних порушників правил пожежної безпеки в лісах не виявлено., проведено виступів у засобах масової інформації – 4 шт., з них:
статті у районних та місцевих газетах – 1 шт., телебачення – 2 шт., інтернет видання – 8 шт.).
Проведено лекцій, бесід з населенням про дотримання Правил пожежної безпеки в лісах – 61 шт.
Проведено мінералізованих смуг протяжністю – 90 км.
Проведено догляд за мінералізованими смугами протяжністю – 1652 км.
В липні 2020 року із дотриманням діючих Санітарних правил в лісах України, після закінчення періоду «тиші», у відповідності до наказу по ДП «Славутське лісове господарство» створеною комісією із залученням представників громадськості, спеціаліста відділу лісового та мисливського господарства Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Клока Є.А., провідного інженера лісопатолога ДСЛП „Вінницялісозахист” Юр»єва А.А, голів ОТГ Славутського районів було проведено обстеження лісових насаджень що належать ДП „Славутське ЛГ”, на предмет їх лісопатологічного стану та доцільності призначення їх в санітарне рубання суцільне.
В ході проведеного обстеження встановлено, із-за лісопатологічного стану, що склався на обстежених ділянках, з метою локалізації осередків шкідників та хвороб та згідно пункту 27 Санітарних правил в лісах України (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016р. № 756) комісія вважає за доцільне провести в даних кварталах санітарне рубання суцільне на загальній площі 15,7 га. із запасом 2193 м3, в т.ч. ліквідного - 1868 м3. Затримка з рубкою може призвести до зниження товарності деревостанів і виникнення небезпечних осередків стовбурних шкідників.
По результатах проведеного обстеження складено акт від 06.07.2020 року.
Проведено лісопатологічне обстеження на загальній площі 317,2 га по лісництвах ДП «Славутське лісове господарство», на якій виявлено сильно вражені дерева шкідниками, а саме короїдом верхівковим та короїдом типографом, насадження на даній площі вимагають термінового проведення санітарно-оздоровчих заходів – проведення рубки санітарно вибіркової. Акт від 06.07.2020 року.
В червні 2020 року із дотриманням діючих Санітарних правил в лісах України, після закінчення періоду «тиші», у відповідності до наказу по ДП «Славутське лісове господарство» із залученням спеціаліста відділу лісового та мисливського господарства Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Клока Є.А., провідного інженера-лісопатолога ДСЛП „Вінницялісозахист” Юр»єва А.А. було проведено обстеження лісових насаджень, що належать ДП „Славутське ЛГ”, на предмет їх лісопатологічного стану.
В ході проведеного обстеження встановлено, із-за лісопатологічного стану, що склався на обстежених ділянках, з метою своєчасної локалізації небезпечних осередків в даних насадженнях необхідно провести відповідні санітарно-оздоровчі заходи. Всього обстежено 217,5 га лісових насаджень. Затримка з рубкою може призвести до зниження товарності деревостанів і виникнення небезпечних осередків стовбурних шкідників.
По результатах проведеного обстеження складено акт від 16.06.2020 року
ДП «Славутське лісове господарство» з метою поліпшення санітарного стану лісів в ПЗФ на 2020 рік із дотриманням діючих Санітарних правил в лісах України проведенно поточне лісопатологічне обстеження (акт від 27.02.2020 року), на підставі затвердженого ліміту (№8 від 04.03.2020 року) отримано дозволи на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій об»єктів прироно-заповідного фонду місцевого значення Хмельницької області, а саме:
- лісового заказника місцевого значенн «Праліс»;
- гідрологічної пам»ятки природи місцевого значення «Витік річки Утка»;
- ботанічного заказника місцевого значення «Хутірський»;
- ботанічного заказника місцевого значення «Дорогоща»;
- ландшафтного заказника місцевого значення «Мирутинський».
В лютому 2020 року із дотриманням діючих Санітарних правил в лісах України, після закінчення періоду «тиші», у відповідності до наказу по ДП «Славутське лісове господарство» створеною комісією із залученням представників громадськості, спеціаліста відділу лісового та мисливського господарства Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Клока Є.А., провідного інженера лісопатолога ДСЛП „Вінницялісозахист” Юр»єва А.А, голів ОТГ Славутського районів було проведено обстеження лісових насаджень що належать ДП „Славутське ЛГ”, на предмет їх лісопатологічного стану та доцільності призначення їх в санітарне рубання суцільне.
В ході проведеного обстеження встановлено, із-за лісопатологічного стану, що склався на обстежених ділянках, з метою локалізації осередків шкідників та хвороб та згідно пункту 27 Санітарних правил в лісах України (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016р. № 756) комісія вважає за доцільне провести в даних кварталах санітарне рубання суцільне на загальній площі 15,6 га із запасом 1504 м3, в т.ч. ліквідного - 1332 м3. Затримка з рубкою може призвести до зниження товарності деревостанів і виникнення небезпечних осередків стовбурних шкідників.
По результатах проведеного обстеження складено акт від 27.02.2020 року.
Проведено лісопатологічне обстеження на загальній площі 285,5 га по лісництвах ДП «Славутське лісове господарство», на якій виявлено сильно вражені дерева шкідниками, а саме короїдом верхівковим та короїдом типографом, насадження на даній площі вимагають термінового проведення санітарно-оздоровчих заходів – проведення рубки санітарно вибіркової. Акт від 27.02.2020 року.
В січні 2020 року в хвойних насадженнях, які знаходяться у держлісфонді ДП «Славутське лісове господарство» проводяться рубки санітарні вибіркові на підставі переліків заходів з поліпшення санітарного стану лісів на 2020 рік, які були погоджені ДЛСП «Вінницялісозахист» та Хмельницьким ОУЛМГ після проведеного поточне лісопатологічне обстеження (акт від 16 жовтня 2019 року та акт від 13 грудня 2019 року ). Дане обстеження проведене з метою поліпшення санітарного стану хвойних насаджень, не допущення подальшого їх всихання і деградування, розповсюдження стовбурових шкідників, що може призвести до суттєвого погіршення їх лісопатологічного стану. Обстеженням рекомендовано провести санітарні рубки вибіркові на площі (акт від 16 жовтня 2019 року) – 672,1 га. та (акт від 13грудня 2019 року) – 163,9 га.
Враховуючи лісопатологічний стан, що склався на даний час на деяких ділянках хвойних насаджень, з метою локалізації осередків шкідників та хвороб та згідно пункту 27 Санітарних правил в лісах України (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016р. № 756) комісією в складі спеціалістів відділу ЛМГ Хмельницького ОУЛМГ, інженера-лісопатолога ДЛСП «Вінницялісозахист», працівників ДП «Славутський лісгосп» 07.03.2019 року було проведено обстеження насаджень, що потребують суцільної санітарної рубки.
В ході обстеження було встановлено, що причиною розладнання даних насаджень являється дія комплексу еколого - кліматичних факторів на тлі яких утворились сприятливі умови для виникнення небезпечного осередку стовбурових шкідників. Переважаючими видами яких являються короїд вершинний, про що свідчить характер всихання деревостану – переважає вершинний тип всихання, крони дерев сильно ажурні, спостерігається зміна (освітлення) кольору крони від світло-зеленого до жовтого (відповідає IV категорії стану дерев). Також внутрішні тканини стовбурів в місцях поширення личинкових ходів вищезгаданих стовбурових шкідників характеризуються наявністю «синяви» яка характерна при поширенні її збудників - офіостомових грибів. На момент проведення обстеження спостерігається наявність так званих «стрижених» пагонів та гілок. В цілому, всихання деревостану носить суцільний характер. Повнота життєздатного деревостану становитиме менше 0,1.
Комісією прийнято рішення за доцільне провести санітарне рубання суцільне на загальній площі 15,3 га із запасом 5660 м3, в т.ч. ліквідного - 5086 м3. Затримка з рубкою може призвести до зниження товарності деревостанів і виникнення небезпечних осередків стовбурних шкідників.
Підтверджуючі документи на право проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів:
- Пропозиції щодо проведення суцільних санітарних рубок
- Перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів
В лютому 2019 року із дотриманням діючих Санітарних правил в лісах України, у відповідності до наказу по ДП «Славутське лісове господарство» створеною комісією із залученням представників громадськості, спеціаліста відділу лісового та мисливського господарства Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Клока Є.А., провідного інженера-лісопатолога ДСЛП „Вінницялісозахист” Ремеза С.Г., сільських голів Славутського району було обстеження лісових насаджень що належать ДП „Славутське ЛГ”, на предмет їх лісопатологічного стану та доцільності проведення рубок з метою поліпшення санітарного стану лісів.
В ході проведеного обстеження встановлено, причиною розладнання насаджень являється дія комплексу еколого-кліматичних факторів на тлі яких утворились сприятливі умови для виникнення небезпечного осередку стовбурових шкідників, з метою локалізації осередків шкідників та хвороб, та згідно пункту 27 Санітарних правил в лісах України (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016р. № 756) комісія вважає за доцільне провести в даних кварталах санітарне рубання суцільне на загальній площі 23,9 га із запасом 7901 м3, в т.ч. ліквідного - 6966 м3. Затримка з рубкою може призвести до зниження товарності деревостанів і виникнення небезпечних осередків стовбурних шкідників.
По результатах проведеного обстеження складено акт від 08.02.2019 року
ДП «Славутське лісове господарство» з метою поліпшення санітарного стану лісів в ПЗФ на 2018 рік із дотриманням діючих Санітарних правил в лісах України отримано дозволи на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій об'єктів прироно-заповідного фонду місцевого значення Хмельницької області, а саме:
- лісового заказника місцевого значенн «Сосновий бір»;
- ботанічного заказника місцевого значення «Колонія підсніжника»;
- ботанічного заказника місцевого значення «Хутірський»;
- ботанічного заказника місцевого значення «Дорогоща»;
- ландшафтного заказника місцевого значення «Мирутинський».
В серпні 2018 року із дотриманням діючих Санітарних правил в лісах України, у відповідності до наказу по ДП «Славутське лісове господарство» створеною комісією із залученням представників громадськості, спеціаліста відділу лісового та мисливського господарства Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Клока Є.А., провідного інженера-лісопатолога ДСЛП „Вінницялісозахист” Юр»єваА.А., сільських голів Славутського району було обстеження лісових насаджень що належать ДП „Славутське ЛГ”, на предмет їх лісопатологічного стану та доцільності проведення рубок з метою поліпшення санітарного стану лісів.
В ході проведеного обстеження встановлено, насадження розладнані в наслідок дії несприятливих погодних умов, а саме – бурелому та вітровалу, характер пошкодження деревостану сильний – наявний куртинний, суцільний вітровал-вітролом – дерева характеризуються зламом стовбурів в різній частині та в області крон, також із-за лісопатологічного стану, що склався на обстежених ділянках, з метою локалізації осередків шкідників та хвороб, та згідно пункту 27 Санітарних правил в лісах України (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016р. № 756) комісія вважає за доцільне провести в даних кварталах санітарне рубання суцільне на загальній площі 11,5 га із запасом 3215 м3, в т.ч. ліквідного - 2882 м3. Затримка з рубкою може призвести до зниження товарності деревостанів і виникнення небезпечних осередків стовбурних шкідників.
По результатах проведеного обстеження складено акт від 03.08.2018 року
В червні 2018 року із дотриманням діючих Санітарних правил в лісах України, після закінчення періоду «тиші», у відповідності до наказу по ДП «Славутське лісове господарство» створеною комісією із залученням представників громадськості, спеціаліста відділу лісового та мисливського господарства Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Клока Є.А., начальника відділу діагностики ДСЛП „Вінницялісозахист” Болюха С.В., сільських голів Славутського, Ізяславсього районів було обстеження лісових насаджень що належать ДП „Славутське ЛГ”, на предмет їх лісопатологічного стану та доцільності призначення їх в санітарне рубання суцільне.
В ході проведеного обстеження встановлено, із-за лісопатологічного стану, що склався на обстежених ділянках, з метою локалізації осередків шкідників та хвороб та згідно пункту 27 Санітарних правил в лісах України (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016р. № 756) комісія вважає за доцільне провести в даних кварталах санітарне рубання суцільне на загальній площі 43,0 га із запасом 12525 м3, в т.ч. ліквідного - 11139 м3. Затримка з рубкою може призвести до зниження товарності деревостанів і виникнення небезпечних осередків стовбурних шкідників.
По результатах проведеного обстеження складено акт від 15.06.2018 року
В період з 31 січня по 02 лютого 2018 року працівниками ДП "Славутський лісгосп" із дотриманням діючих Санітарних правил в лісах України та на виконання листів Держлісагенства №08-17/322-18 від 16.01.2018 року, Хмельницького ОУЛМГ №02-108 від 19.01.2018 року у відповідності до наказу по ДП «Славутське лісове господарство» створеною комісією із залученням представників громадськості, було проведено обстеження об»єктів природно-заповідного фонду НПП «Мале Полісся». Під час проведення обстеження, яке проводилось із зніманням насаджень з повітря за допомогою безпілотного літального апарату (квадрокоптера), виявлено насадження, що потребують проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів на загальній площі 510,5 га, а саме, проведення вибіркових санітарних рубок. У всіх виявлених насадженнях є куртини сухих дерев, які займають площі від 0,1 га до 1,0 га, і у яких повнота життєздатних дерев (1-4 категорії стану) становить до 0,1. Згідно діючих Санітарних правил в лісах України пункт 5 проведення санітарних рубок суцільних у об`єктах ПЗФ заборонено.
Лісопатологічний стан, який існує на ділянках хвойних насаджень, з метою локалізації осередків шкідників та хвороб, згідно пункту 27 Санітарних правил в лісах України комісією у складі спеціалістів відділу ЛМГ Хмельницького ОУЛМГ, провідного інженера лісопатолога ДЛСП «Вінницялісозахист», працівників ДП «Славутський лісгосп» та представників громадськості 10.01.2018 року було проведено поточне лісопатологічне обстеження насаджень, які потребують суцільної вибіркової санітарної рубки.
Осередки короїда верхівкового. Дані насадження (з головною породою Сосна звичайна в складі) характеризуються розвитком та розповсюдженням небезпечних осередків короїда верхівкового, в меншій мірі лубоїда соснового малого внаслідок чого відбувається всихання соснового деревостану в сильному ступені – переважно групового характеру та куртинами до 0,1 га. Приурочене всихання переважно до стін лісових масивів (межі зрубів минулих років, дороги, «вікна» в насадженнях з нерівномірною повнотою). Характер всихання одночасний, серед сухостійних дерев переважають дерева V категорії стану. Переважає вершинний тип всихання, крони дерев сосни сильно ажурні, спостерігається зміна (освітлення) кольору глиці від світло-зеленого до жовтого (дерева IV категорії стану, що становлять в середньому від 10 до 20% від загальної кількості заселених та відпрацьованих стовбуровими шкідниками дерев). Наявний так зв. «гілкопад» - відпрацьовані гілки верхівковим короїдом кінця минулорічного вегетаційного періоду (вересень – жовтень). Також внутрішні тканини стовбурів в місцях поширення личинкових ходів вищезгаданих стовбурових шкідників характеризуються наявністю «синяви» яка характерна при поширенні її збудників – офістомових грибів. Сухостійні й особливо всихаючи та сильно ослаблені дерева є сприятливим фактором для утворення небезпечних осередків стовбурових шкідників в майбутньому. Враховуючи вищенаведене дані насадження потребують проведення запланованих санітарно-оздоровчих заходів, а саме санітарного рубання вибіркового.
Всього обстежена площа складає 968,7 га.
В тому числі по видах шкідників та хвороб:
Вершинний короїд: слабкий ступінь – 924,1 га
Середній ступінь – 14,9 га
Сильний ступінь – 18,7 га
Вітровал та бурелом слабкий ступінь – 7,3 га
Стовбурова гниль слабкий ступінь 11,0 га
Даним обстеженням рекомендовано провести:
- СРВ – на площі 950,0 га
- СРС – на площі 18,7 га
Підтверджуючі документи та відомості поточного лісопатологічного обстеження додаються.
Враховуючи лісопатологічний стан, що склався на даний час на деяких ділянках хвойних насаджень, з метою локалізації осередків шкідників та хвороб та згідно пункту 27 Санітарних правил в лісах України (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016р. № 756) комісією в складі спеціалістів відділу ЛМГ Хмельницького ОУЛМГ, інженера-лісопатолога ДЛСП «Вінницялісозахист», працівників ДП «Славутський лісгосп» та представників громадськості 31.08.2017 року було проведено обстеження обстеження насаджень, що потребують суцільної санітарної рубки.
В ході обстеження було встановлено, що причиною розладнання даних насаджень являється дія комплексу еколого - кліматичних факторів на тлі яких утворились сприятливі умови для виникнення небезпечного осередку стовбурових шкідників. Переважаючими видами яких являються короїд вершинний, про що свідчить характер всихання деревостану – переважає вершинний тип всихання, крони дерев сильно ажурні, спостерігається зміна (освітлення) кольору крони від світло-зеленого до жовтого (відповідає IV категорії стану дерев). Також внутрішні тканини стовбурів в місцях поширення личинкових ходів вищезгаданих стовбурових шкідників характеризуються наявністю «синяви» яка характерна при поширенні її збудників - офіостомових грибів. На момент проведення обстеження спостерігається наявність так званих «стрижених» пагонів та гілок. В цілому, всихання деревостану носить суцільний характер. Повнота життєздатного деревостану становитиме менше 0,1.
Комісією прийнято рішення за доцільне провести санітарне рубання суцільне на загальній площі 1,7 га із запасом 663 м3, в т.ч. ліквідного - 592 м3 в Крупецькому лісництві. Затримка з рубкою може призвести до зниження товарності деревостанів і виникнення небезпечних осередків стовбурних шкідників.
Підтверджуючі документи на право проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів:
- Пропозиції щодо проведення суцільних санітарних рубок
- Перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів